Разликите между тютюнопушенето и изпаряването - Част 2
В първата част на тази статия разгледахме как се отразяват на здравето тютюнопушенето и изпаряването. Сега ще Ви запознаем с още разлики между тях, свързани със страничните им ефекти, безопасността и разходите.
Странични ефекти от тютюнопушенето
Както сами можете да видите, тютюнопушенето е едно от най-лошите неща, които може да си причините, с оглед на здравето Ви в дългосрочен период. Част от негативните му ефекти са:
➤ Очна катаракта, дегенерация на макулата;
➤ Частична загуба на чувство за мирис и вкус;
➤ Жълти зъби, кариеси, лош дъх;
➤ Риск от пълна или частична загуба на слух;
➤ Допринася за остеопороза;
➤ Хроничен бронхит;
➤ Емфизема;
➤ Стомашни язви;
➤ По-ранна поява на бръчки;
➤ По-бавно заздравяване на рани;
➤ Увеличение на вероятността за болки в кръста;
➤ Увеличена податливост към инфекции;
➤ Ранна менопауза;
➤ Увредена или редуцирана сперма;
➤ Импотентност.
Страничните ефекти от изпаряването
Макар и считано за по-безвредно, изпаряването също има своите последици за здравето, като например:
➤ Дехидратация - повечето от съставките в течностите за електронни цигари са познати като влагозадържащи елементи, които активно абсорбират влага от всяка среда, в която са поставени. Ако това не се следи, може да доведе до възпалено гърло, продължителна кашлица, главоболие или кървене на носа. За щастие, това може да се избегне лесно, ако просто се грижите да бъдете хидратирани и да поемате достатъчно течности през деня, което дори без изпаряването трябва да се поддържа в норма.
➤ Предозиране с никотин - вторият страничен ефект е директно свързан с никотина и неговите нива на изпаряване. При предозиране могат да се появят главоболие, замайване, студена пот, безсъние, сърцебиене и дори шум в ушите. Това също лесно може да се избегне като намалите нивата на никотин в избраните от вас течности.
➤ Алергии - повечето хора с алергии към пропилен гликол или растителен глицерин се раждат и знаят за тях преди да започнат да изпаряват, тъй като тези съставки се използват широко и в хранително-вкусовата промишленост. Не трябва да изключваме обаче и вероятността тази алергия да се появи в последствие, като основните симптоми за това са дехидратация и суха кожа. Някои хора биха могли да имат алергии към определени аромати и ако знаят за тях, е важно да ги избягват, за да няма по-сериозни последствия.
➤ Отравяне –вярно е, че при поглъщане на големи количества никотинови течности е възможно натравяне, като това важи в особено голяма степен за деца и домашни любимци. Поради тази причина е важно да съхранявате своите течности далеч от обсега им (предупреждение, което е изписано и на опаковките на всички сертифицирани течности).
Безопасност и рискове
Само за година в САЩ почти 20% от домашните пожари са причинени от инциденти, свързани с тютюнопушенето. Това означава, че над 17 000 пожари в сгради са били причинени от употреба на тютюневи изделия. От друга страна, от януари 2009 г. до декември 2016 г. има 195 случая на късо съединение или експлозия, свързана с електронни цигари. От тези инциденти само 38 от тях са завършили с наранявания. За сравнение, Samsung Note 7 е бил на пазара на 19 август 2016 г. и е изтеглен поради проблемни батерии два месеца по-късно - на 11 октомври 2016 г., като за този период има 92 рапорта за избухващи или горящи телефони (от които Samsung признава само 35). Друга важна разлика е пасивното пушене и изпаряването. Както знаете, здравните рискове при пасивното тютюнопушене са също толкова големи, както при пушачи на тютюневи изделия. От друга страна, хората, заобикалящи потребителите на електронни цигари, не са показали никакви здравословни проблеми, свързани с вдишване на парата от вейпването. Направено проучване в Щатите показва, че качеството на въздуха в домовете на изпаряващи с електронни цигари и непушачи, е с едно и също качество - без промяна в съдържанието на прахови частици или други вещества.
Колко ще ви струват двата вида пушене
Една от основните причини хората да преминават към електронни цигари е разходът. Ако средно пушачите на тютюневи изделия пушат по една кутия на ден, то за една година те харчат по 2007.50 лв. при средна цена на кутия цигари от 5.50 лв.
При потребление на една течност за електронни цигари от 10 мл. на цена от 8.00 лв., която средно ще ви стигне за 4 дни, потребителите на електронни цигари харчат 730 лв. или почти три пъти по-малко от пушачите на тютюневи изделия. Ако включим и цената на едно устройство от средна цена 80 лв., за година ще похарчите средно 810 лв.
Разликата между разходите за едното и другото определено е осезаема, нали?
Дали преминаването към електронните цигари е подходящо за Вас?
След като се запознахме с всички аспекти на тютюнопушенето и изпаряването, е съвсем ясно, че тютюнопушенето е изключително опасно за Вашето здраве. Не само в здравословен, но и във финансов аспект, изпаряването с електронни цигари е изключително добра алтернатива. Нека все пак не забравяме, че и то не е напълно безопасно, и е нужно да се отнасяме с грижа към устройствата си, да внимаваме с външните им батерии и зареждането им, както и да държим течностите далеч от деца и домашни любимци.
В крайна сметка от тютюнопушенето няма никакви ползи, а само доказани вреди. Докато използването на електронни цигари е възможно най-безвредният познат метод за човека и е най-приятното изживяване, което максимално се доближава до тютюнопушенето, без да нанася същите вреди. Така че само и единствено от Вас зависи дали му дадете шанс.
Използвани материали
https://www.churnmag.com/features/vaping-vs-smoking/