Поглед към вейп регулациите с оглед на безпокойството на потребителите
Последните случаи в Съединените щати предизвикаха опасения относно безопасността на електронните цигари. Властите продължават усилията си да стигнат до дъното на тази нова здравна криза, като витамин Е ацетат е идентифициран като проблемно вещество. Предвид това много потребители разбираемо се питат как могат да бъдат сигурни в продуктите, които използват.
Въпреки, че електронните цигари са добре установени в много страни, съществуват големи разлики между начина, по който САЩ ги регулират в сравнение с други региони като ЕС. В допълнение, към днешна дата няма универсални продуктови стандарти в тази сравнително нова, но бързо растяща продуктова категория. Това, което напомня последните случаи в САЩ, е важността на наличието и прилагането на стабилни и ефективни регулации, които гарантират високи стандарти на продуктите.
Въпреки, че единственият начин за пълно премахване на всички рискове за здравето, свързани с тютюневите и никотиновите продукти, е да не ги използвате изобщо, има все по-големи доказателства, че по-новите устройства като електронни цигари могат да предлагат по-нискорискова алтернатива на пушенето на цигари. Това е така, тъй като се знае, че повечето рискове, свързани със здравето, свързани с тютюнопушенето, се причиняват от токсините, отделени по време на процеса на изгаряне на тютюн. По-новите продукти като електронни цигари, тютюн за дъвчене, никотинови дражета и продукти за нагряване на тютюн не включват горене, докато електронните цигари дори не съдържат тютюн. След проблемите в САЩ, Здравната Организация в Англия (PHE) поддържа, че макар да не е напълно безрисково, изпаряването е поне 95% по-малко вредно от тютюнопушенето.
Мнозина питат защо здравната криза в САЩ не се е осъществила от тази страна на Атлантическия океан. Европа има някои от най-големите пазари в света за електронни цигари и течности - Великобритания, Франция и Германия, например - все още не е имало съобщения за такива инциденти в тези държави-членки досега.
"След проблемите в САЩ, PHE поддържа, че макар да не е безрисково, изпаряването е поне 95% по-малко вредно от тютюнопушенето," казва д-р Крис Проктър.
В крайна сметка повече правителства трябва да прилагат подходяща регулация, гарантираща, че производителите спазват съществуващото законодателство за батерии и електронни устройства. Освен това, задължителните стандарти за съставките и емисиите на електронни цигари са задължителни. Трябва да има далеч по-голям диалог между всички страни, участващи в индустрията, включително производителите, регулаторите и научната общност с една и съща основна цел - безопасността на потребителите.
Правителствата трябва да играят своята роля, като въведат подходяща регулация по отношение на изпитването и докладването на съставките на електронните цигари и като осигурят прилагане на тези изисквания. От своя страна, производителите трябва да гарантират, че спазват разпоредбите и разработват и произвеждат продукти в съответствие с най-високите стандарти за качество.
Последното парче в пъзела са самите потребители, които трябва да бъдат обучени за важността на закупуването на вейп продукти от реномирани магазини и производители и че те не трябва да подправят продуктите по никакъв начин.
Използвани материали
https://www.euronews.com/2019/11/27/the-eu-needs-to-turn-up-the-heat-on-vaping-regulations-to-protect-consumers-from-harm-view