Какво съдържа течността за електронни цигари?
Това е въпрос, който изглежда обърква доста хора - от вейпърите, които казват, че е просто "водна пара" (но не е!), до фанатици по контрол на тютюневите изделия, които крещят "Не знаем какво има в течността!" (всъщност знаем!). Дезинформация и погрешни представи се срещат навсякъде.
За щастие няма никаква мистерия относно съдържанието на течностите за електронни цигари и как се произвеждат. Всъщност съставките обикновено са описани на етикета, както при всеки друг продукт. Това се изисква по закон в ЕС и скоро ще бъде задължително и в САЩ, но реномираните производители на течности спазват това условие от години.
Така че е лесно да разберете какво има в течностите за електронни цигари, но дали написаното на етикета е достатъчно информативно? Повечето от съставките са с химични названия, което може да е стряскащо, и всъщност не става ясно каква точно е субстанцията. Това дава възможност за измислянето на фантасмагорични истории като "В течностите за електронни цигари има антифриз", което е пълна глупост.
Повечето течности за електронни цигари имат четири съставки, като има някои вариации, но те не са много. Ако сте запознати с основните съставки, лесно може да забележите наличието на различни такива. Междувременно, ето какво има в течността, която изливате в атомайзера си:
РАСТИТЕЛЕН ГЛИЦЕРИН (VG)
Течностите, създадени за модерните атомайзери, са с по-високо съдържание на растителен глицерин, който се обозначава също и като VG (vegetable glycerin) - той може да е до 80% от общия им обем. VG е главният виновник за произвеждането на големи облаци от пара.
Глицеринът е естествена субстанция, която може да бъде извлечена от повечето мазнини. За течностите за електронни цигари той се извлича от растителни масла, затова се нарича VG. Важно е да се отбележи обаче, че въпреки, че се извлича от масла, сам по себе си глицеринът не е масло. Всъщност той е алкохол, което го прави безопасен за вдишване.
VG е нетоксична безцветна течност без мирис, но със сладък вкус. Има висока плътност и е гъст, което означава, че течности с високо съдържание на глицерин не са подходящи за старите атомайзери или малки клиъромайзери (картомайзери) - твърде гъсти са, за да овлажнят памука добре. Някои течности използват воден глицерин, за да решат този проблем, което всъщност е просто VG с добавена вода.
Много продукти от ежедневието ни съдържат VG. Използва се в хранителната промишленост като подсладител, също и като влагозадържаща съставка. Много лекарства също го съдържат. Учените го изследват от години и никога не е бил свързван със здравословни проблеми.
Течностите с високо съдържание на глицерин произвеждат много пара, но с тях усещате по-слаб удар в гърлото.
ПРОПИЛЕН ГЛИКОЛ (PG)
Останалото в течността, което не е VG, е пропилен гликол или PG (propylene glycol). Някои течности съдържат повече PG. Те са подходящи за стари картомайзери или клиъромайзери, защото са с по-малка плътност.
PG е алкохол, както VG, и е почти без мирис. Има слаб сладък вкус, но не достатъчно, за да се използва като подсладител. Добавя се към храни и лекарства, за да задържа влагата.
Друго известно приложение на PG е в антифриза и заради това някои хора твърдят, че в течностите има антифриз. Всъщност това е пълна лъжа. PG е само една от съставките на антифриза и е там, защото не е токсичен. Антифриз с база PG е по-малко вреден за деца и домашни любимци. Важно е да се отбележи, че водата също е част от състава на антифриза. Само защото нещо се използва в продукт, който има репутацията на отровен, не означава, че тази съставка е вредна.
Вярно е обаче, че има връзка между PG и някои дребни здравословни проблеми. PG се изучава от 1940 г. и е класифициран като общо безопасен - при поглъщане или инхалиране няма да ви навреди. Малък процент от хората са чувствителни (алергични) към него, така че ако не се чувствате добре от течност с високо съдържание на PG, сменете с такава, която е с висок процент на VG.
PG произвежда значително по-малко пара от VG, така че не е популярен сред хората, които искат големи облаци, но е харесван от потребителите, които искат да бъдат дискретни. Пропилен гликолът придава по-добър вкус и има по-силен удар в гърлото.
АРОМАТИ
Едно от най-хубавите неща на течностите за електронни цигари е широката гама от аромати. Сами по себе си течностите нямат много вкус, затова се добавят аромати, които се използват и в хранително-вкусовата промишленост.
Ако има някакви опасения за здравето, свързани с изпаряването, те се дължат предимно на ароматите. Има някои съставки, които са безопасни за ядене, но не и за инхалиране - например, диацетил. Вследствие на това, индустрията се е постарала да премахне употребата на съставките, около които има притеснения. Не използвайте аромати, които се продават в супермаркетите, защото някои от тях съдържат масла, които са вредни при инхалиране. За максимална безопасност се придържайте към закупуването на аромати от вейп магазини и специализирани производители.
ФАРМАЦЕВТИЧЕН НИКОТИН
Стигнахме и до никотина – съставката, която прави изпаряването толкова ефективно при отказването на тютюневите цигари и с която може да задоволите никотиновия си глад. Никотинът в течностите също дава добър удар в гърлото и ако това е важно за вас, използвайте такива с по-високо съдържание.
Въпреки, че има лоша медийна репутация, никотинът всъщност е доста безопасен наркотик. Димът от цигарите е това, което всъщност вреди, а не толкова самият никотин. Токсичен е в много големи дози, но реално няма шанс да се натровите, докато изпарявате. Много преди да достигнете опасни нива, ще се почувствате замаяни и след това ще получите главоболие. Вейпърите (и пушачите) са много добри в набавянето на точно толкова никотин, колкото им трябва.
Добре е да избягвате течности, които съдържат повече от тези съставки: витамини, оцветители, добавки като кофеин. Те не спомагат за повишаване качеството на изпаряване и за разлика от ароматите, не са безопасни при инхалиране.
Важното е да знаете, че ако се придържате към гореизброените съставки, може да очаквате нискорисково и приятно изпаряване.
Използвани материали
https://www.vapingpost.com/what-is-e-juice-made-out-of/