Изследователи си задават въпроса дали вейпването не може да излекува тонзилит
Изследователи си задават въпроса дали вейпването може да излекува тонзилит?
Проф. Питър Хайек има интересна история и медицинските изследователи си струва да й обърнат внимание. Запознайте се и вие с нея.
Всеки знае, че отказването от тютюнопушене може да подобри здравето ви по много начини, но може действително да лекува хроничен здравен проблем при непушач?
Нов доклад на Джоана Астрид Милър и Питър Хайек разказва историята на млада жена, която започнала да вейпва случайно, и установила, че вейпването облекчава дългосрочно медицинското състояние, от което тя страда от детството си.
Милър е психолог и изследовател в Центъра за изследване на злоупотребата с вещества в Глазгоу. Проф. Хайек е професор по клинична психология и директор на Отдела за изследване на зависимостта от тютюна към Института за превантивна медицина на Улфсън в университета "Кралица Мери" в Лондон. Хайек е и съавтор на доклада за обществено здравеопазване в Англия от 2015 г., "Е-цигарите: актуализация на доказателствата", който изненадващо стигна до извода, че вейпването е с 95% по-безопасно от пушенето на тютюневи цигари.
Изследователите попаднали на доклад, в който се разказва за необичайната история на 26-годишна млада жена. Те я цитират с инициалите й Л.М. Тя е непушач, който страда от чести епизоди на тонзилит, започващи на около седемгодишна възраст. От 17-годишна възраст тя има също и повтарящи се тонзилити.
Тонзилитът е възпаление на сливиците, обикновено причинено от вирус, но понякога и от бактерии. Симптомите включват болки в гърлото, затруднено преглъщане, подуване на сливиците и разширени лимфни възли на шията. Тонзилолитите се случват, когато уловените отломки в гънките на сливиците калцират и стават твърди. Понякога такива сливици се наричат "тонзилитни сливици".
Проблемът се проявявал в продължение на около седем дни в месеца. В детска възраст на жената многократно са били предписвани антибиотици. Консултирала се е с двама специалисти по УНГ, но е била съветвана да направи операция за отстраняване на сливиците. Настоящият й GP я е посъветвал да чака инфекциите да се изчистят сами и това се е получавало, но след няколко седмици инфекцията се завръщала. През последните няколко години тя се примирила с факта, че не съществува медицинско лечение за състоянието й и престанала да търси по-нататъшна помощ.
В момента тя вейпва от осем месеца и засега тонзилитът не се е проявил отново.
Партньорът й престанал да пуши и преди около осем месеца преминал на електронна цигара, а сега използва никотинова течност течност с 0mg до 3mg/ml никотин. За пръв път Л.М. опитала електронната цигара на партньора си от любопитство през април 2016 г. След както той заменил вейпинг устройството си с по-нов модел, тя "наследила" неговото и започнала да го използва по-често.
"Тя може и да не вейпва продължителен период от време, без да чувства дискомфорт", отбелязват авторите. Според нея вейпването запълнило нуждата да прави нещо с ръцете си (преди да започне да изпарява тя гризела ноктите на ръцете си и имала навика да потропва с пръсти) и намалила консумацията на сладкиши и шоколад през целия ден. Л.М. харесва сладките и плодови аромати и за нея е изключително приятно да вейпва заедно с партньора си.
След това се случило нещо неочаквано. Три месеца след като вейпването станало нещо обичайно за нея, Л.М забелязала, че гърлото й вече не я боли сутрин и престанала да кашля храчки. И подобрението продължило!
Тя вейпва от 8 месеца и тонзилитът й все още не се е завърнал, а тонзилитните й сливици значително се подобриха. В допълнение към това, откакто вейпва, Л.М. не е страдала от нито една респираторна инфекция или обикновена настинка. Младата жена не е сигурна какво е причинило това подобрение, но тя изключително много се радва на подобреното си състояние.
Хората, които ползват електронни устройства за изпаряване, често разказват помежду си за подобреното си здравословно състояние след отказване на тютюневите цигари и преминаването към вейпинг. Но Л.М. не пуши. По тази причина случаят заслужава да бъде описан в научно списание.
"Настоящият казус е от особен интерес, защото Л. М. е непушач", пишат Милър и и Хайек. "Пушенето увеличава чувствителността към респираторни инфекции и затова подобно възстановяване при пушач, който преминава към изпаряване, може да бъде приписан на спирането на тютюнопушенето."
Това може да бъде просто съвпадение или спонтанно необяснима промяна на симптомите. Да, тези неща се случват. Но двамата учени имат своя хипотеза: "Възможно е пропиленгликолът в аерозола на течността за електронни цигари да засяга микробното гнездо, което причинява проблемите на Л.М. Когато е в ниска концентрация, никотинът също е известен с изява на противовъзпалителен ефект и това може да е изиграло и роля, въпреки че Л. М. използва основно течности за електронна цигара без никотин."
За пропилен гликола (PG) е известно, че има антимикробни свойства. "Дали аерозолът в течностите за електронни цигари има същия ефект, остава неизвестно", пишат авторите. "Едно целенасочено проучване на изпаряването на електронни цигари с нула никотин при пациенти с повтарящи се гърлни инфекции може да се изясни дали става въпрос за съвпадение, рядка идиосинкратична реакция или ефект, който можеше да се възползват и други."
Използвани материали
http://vaping360.com/can-vaping-cure-tonsillitis/