Безопасно ли е вейпването за Вашето здраве?
Да, вейпването е по-безопасно, отколкото пушенето. Независими източници, като "Обществено здраве Англия", заявяват, че вейпването е с 95% по-безопасно от тютюнопушенето. Вече има няколко дългосрочни проучвания относно безопасността му и всички те само потвърждават този факт.
Съществуват множество анекдоти, свързани с истории за успех и за това как преминаването към електронни цигари напълно променя живота на хората. Но все пак нищо не може да отговори на въпроса "Безопасно ли е всъщност вейпването?" по-добре от някой наистина надежден източник.
Нека разгледаме подробно наличната информация, за да отговорим на въпроса. Ще прегледаме научни изследвания, които са били провеждани през продължителни периоди от време. Освен това ще видим и становището на "Обществено здравеопазване - Англия" (PHE) и Асоциацията за изследване на рака в Обединеното Кралство, като и двете институции говорят за ползите от вейпването.
Във Великобритания се провежда кампания, наречена "Stoptober". Както подсказва името ѝ, тя протича през месец октомври. През тези 30 дни много тютюнопушачи едновременно се опитват да откажат цигарите. Така на Острова октомври се е превърнал в ежегоден месец за борба с тютюнорушенето. Интересното тук е, че с подкрепата на правителството през 2017 г. за първи път отказването от тютюневите цигари се прави чрез електронни цигари, а IBVTA и Public Health England (PHE) излизат в публичното пространство с изявления към пушачите, че могат да "спрат тютюнопушенето с помощта на електронна цигара".
Дългосрочни проучвания сочат, че вейпването не намалява функцията на белите дробове.
Дългосрочните последици за здравето от вейпинга са тема, която дава поводи за много дебати. Знаем, че цигарите са вредни и че тютюнопушенето е популярно от началото на 1900 г. Поради сравнително краткото време, през което електронните цигари присъстват в ежедневието ни, сравнителните периоди с бази данни за здравето на вейпърите и здравето на тютюнопушачите са изключително неравностойни. И все пак, д-р Рикардо Полоса и изследователи от университета в Катания направиха голяма стъпка напред в този смисъл. Тяхната цел е била да неутрализират притесненията сред вейпърите и благодарение на проучване от три и половина години, те успяват. В тяхното изследване, водено в продължение на 3.5 години, няма НИТО ЕДИН ФАКТ, който да е доказателство за опасения по отношение на здравето сред вейпърите, които никога не са пушили, но пък дългосрочно са употребявали електронни цигари. Тези, които са го провели, казват, че то има за цел "да разграничи реакциите, дължащи се на хронично излагане на електронни устройства за вейпване, които излъчват аерозолни емисии от тези, свързани с предишна история на тютюнопушене".
Проучването включва участници, които никога не са пушили, но са вейпвали. То съдържа и контролен брой хора, които нито са пушили цигари, нито са вейпвали. Изходните числа, контролът на качеството и проследяването на резултатите, са били провеждани с изключителна прецизност и строгост. Използвани са точно оборудване и прецизна методология. По време на проучването са проследявани следните резултати в областта на здравеопазването: кръвното налягане (BP), сърдечната честота (HR), телесното тегло, белодробната функция, респираторните симптоми, както и издишваните биомаркери на възпалението на дихателните пътища.
Поради недостига на вейпъри, които никога не са пушили, извадката се базира на 9 души. В контролната група на хора, които нито са пушили цигари, нито са вейпвали, са присъствали 12 контролни субекта. Това е ограничение на изследването. Макар, че размерът на извадката е бил малък, учените са успели да проверят всички отделни набори от данни. Един по един са били търсени признаци на отрицателни промени - и не е била открита нито една такава! ".
Това е едно изключително окуражаващо изследване за вейпърите, което завършва със следния извод от водещия учен в изследването:
"Не сме открили спадове в спирометричните показатели, развитие на респираторни симптоми, промени в маркерите на възпаление на белите дробове в издишвания въздух или констатации за ранно увреждане на белите дробове при HRCT, в сравнение с внимателно съчетаната група от не-пушачи, които не ползват електронни уствойства за вейпване."
Поради малкия размер на извадката субектът се нуждае от по-нататъшно разследване. Изводът също така гласи:
"Въпреки че размерът на извадката е малък, резултатите от това проучване могат да предоставят някои предварителни доказателства, че дългосрочното използване на ЕУ е малко вероятно да повдигне сериозни опасения за здравето при относително млади потребители. Необходими са допълнителни проучвания в по-голяма извадка от потребители на ЕУ със и без тютюнопушене в миналото."
Използвани материали
https://www.totallywicked-eliquid.co.uk/vaped/is-vaping-safe/